Skip to main content

Reč, dve o biznisu

Trendovi, ideje, nazivi i još koješta nešto često se znaju suštinski razlikovati od kontinenta do kontinenta, pa i od države do države. Imala sam prilike da budem u kontaktu sa ljudima što sa severno-američkog, što sa evropskog kontinenta i da iz prve ruke uočim neke od važnijih razlika prilikom traženja posla u Srbiji i Kanadi.

Prva i osnovna - u Kanadi ga ima :))). Šala mala, nemojte se vređati. No, na stranu šala, po poslednjem izveštaju Statistics Canada procenat nezaposlenosti u Alberti je u Novembru 2012 iznosio 4.2%. 

Još jedna razlika vredna pažnje je i razlika u upotrebi termina "rezime" i "CV":

  • CV je skraćenica za latinski curriculum vitae (u slobodnom prevodu "tok života") i u Kanadi (osim u Kvebeku) podrazumeva vrlo opširnu radnu biografiju koja hronološki obuhvata detaljan opis vaših akademskih,vannastavnih i profesionalnih postignuća. Od CV-ja se očekuje da bude daleko duži od standardne dve stranice, dužina koja je preporučljiva za rezime. U Kanadi i Americi CV se koristi najčešće kad se prijavljuje na visoke akademske pozicije. 

  • Rezime (na engleskom "resume"; izgovara se kao "rezimei" u značenju radne biografije, nasuprot "rizjum" u značenju ponovo početi / nastaviti) je forma radne biografije koju poslodavci u severnoj americi očekuju da vide kad se prijavljujete za posao. Rezime ne treba da bude duži od dve stranice i svrha mu je da sažeto predstavi vaše iskustvo i sposobnosti.

Za detaljnije objašnjenje razlika izmedju ova dva formata (doduše na engleskom) posetite: 


Časopis Canadian Living ima članak koji govori o stvarima koje treba da izbegavate prilikom pisanja rezimea: 9 things to avoid when writing a resume

Veb prezentacija vladine agencije Service Canada takodje nudi detaljne informacije potrebne za pisanje rezimea: Writing a resume

KRATAK VODIČ ZA PISANJE RADNE BIOGRAFIJE ODNOSNO REZIMEA NAMENJENOG  KANADSKOM TRŽIŠTU RADA:

1. Rezime ne treba da bude duži od dve kucane strane.

(U Kanadi se, kao i u Sjedinjenim Američkim Državama, Meksiku, Boliviji, Kolumbiji, Venecueli, Filipinima i Čileu,  u administrativne svrhe najčešće koristi “letter format” umesto A4 formata uobičajenog za Srbiju. U imperijalnom sistemu merenja njegova veličina je 8.5 x 11 inča, dok u metričkom to iznosi 215.9 mm x 279.4 mm. )

2. Rezime treba da sadrži sledeće:

  • lične podatke (ime, prezime i kontakt informacije)
NAPOMENA: Na rezime namenjen poslodavcima u Kanadi nikako ne treba staviti svoju fotografiju, godinu rodjenja, i bračni status. Od ličnih podataka potrebni su samo ime, prezime, adresa, broj telefona i e-mail adresa.

  • namenu (gde se navodi konkretan posao odnosno pozicija za koju se prijavljuje)
  • veštine i sposobnosti koje želite da naglasite, a koje su tražene za posao odnosno poziciju  za koju se prijavljuje
  • radno iskustvo relevantno za posao odnosno poziciju za koju se prijavljuje
  • obrazovanje
  • fusnota na drugoj strani rezimea koja sadrži broj strane i Vaše kontakt  podatke

3. Rezime treba da  bude lak za čitanje i da izgleda poslovno i profesionalno.

Zbog toga je potrebno  da se vodi računa o vrsti i veličini slova koja se koriste. Preporučuje se upotreba jednostavnih fontova, lakih za čitanje, kao što su Arial, Tahoma, Calibri i njima slični. U zavisnosti od izabranog fonta zavisi njegova veličina.
Ne treba dozvoliti da rezime bude kucan ni suviše sitnim, ni suviše krupnim slovima. Sitna slova su teška za čitanje i povećava se šansa da će poslodavac vrlo brzo odustati od čitanja, a  rezime završiti u kanti za reciklažu, osim u retkom slučaju da je kandidat jedini prijavljeni, a poslodavac očajan :)). S druge strane, prevelika slova odaju utisak nepismenosti ili čak vikanja, što nikako ne bi trebalo da bude prvi utisak koji potencijalni poslodavac stiče kandidatu.

Dakle, univerzalna preporuka za veličinu fonta je 12 pt. Medjutim Arial, kao krupniji može da se piše i veličinom 11 ili čak 10, dok je recimo tekst pisan Calibri fontom presitan ukoliko se piše veličinom 10.

Nije preporučljivo  koristiti više od dve različite veličine fonta u jednom dokumentu. Uglavnom se bira jedna veličina za naslove, a druga za ostatak teksta.

Takodje je važno biti dosledan formatu koji je izabran. Na primer: ukoliko je prvi naslov napisan, recimo, podebljanim fontom Arial veličine 14 pt, onda svi dalji naslovi u rezimeu, da bi on izgledao profesionalno, moraju biti napisani u istom formatu.

NAPOMENA: Kada je u pitanju ime kandidata na početku rezimea, dozvoljeno je odstupanje od gore navedenih pravila. Ime i prezime kandidata može biti napisano većim (trećim) i drugačijim fontom od ostatka dokumenta, jer za svrhu ima da bude uočljivo i da ga potencijalni poslodavac zapamti.





Comments

Popular posts from this blog

To je samo jedna buva, iliti lako do Kanade, ali peške :))

Suburbia